skip to Main Content
+48 77 474 60 56 +48 510 175 284 gabinet@panaceum.opole.pl Opole, ul. Pużaka 9 Stomatolog Opole - Dentysta Opole - Implanty Opole

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

W czasie zabiegów przeprowadzanych pod narkozą, pacjentami opiekuje się doświadczony lekarz – specjalista drugiego stopnia anestezjologii i intensywnej terapii.

Panaceum to ośrodek, gdzie pacjenci leczeni są kompleksowo. Zaczynamy od dokładnej diagnostyki, proponujemy profilaktykę. Zaczynamy od dokładnej diagnostyki, promujemy profilaktykę, ale wykonujemy też skomplikowane odbudowy kostne, chirurgiczne leczenie przyzębia i usuwamy zęby zatrzymane.

W centrum implantologii i stomatologii estetycznej Panaceum wykonujemy:

Resekcje zębów
usunięcie wierzchołka korzenia zęba wraz ze zmianą chorobową i wsteczne wypełnienie kanału korzenia zęba

Odbudowę kości szczęki i żuchwy

Utrata kości jest naturalną konsekwencją usunięcia zębów. Znacznie szybciej ulegają zanikowi kości szczęki, z uwagi na ich gąbczastą, delikatną strukturę, wolniej zanika żuchwa. Lecz i ta twarda, kortykalna kość zmniejsza się w każdym wymiarze po usunięciu zębów. Implanty, które naśladują naturalne zęby, muszą być umieszczone w tkankach twardych czyli kościach. Tylko wtenczas mogą przejąć obciążenia związane z gryzieniem twardych pokarmów. Zanim przystąpi się do implantacji, często należy odtworzyć utracone kości. W bocznych odcinkach szczęki zabieg taki nazywa się podniesieniem dna zatok szczękowych. W żuchwie najczęściej stosuje się bloki kostne – czyli autogenne przeszczepy ( przeszczepy własnej tkanki kostnej).

Podniesienie dna zatok szczękowych
Zatoki szczękowe to banieczki wypełnione powietrzem, które znajdują się wewnątrz parzystych kości szczękowych. Wyobraźmy sobie dłonie złożone tak, jakby trzymały jabłka. Właśnie taki kształt mają kości szczęk. Tylko w twarzoczaszce, zamiast jabłek, znajdują się przestrzenie wypełnione powietrzem, balony, nadymające się, powiększające, kiedy ubywa zębów trzonowych. Nierzadko po utracie zębów w odcinkach bocznych, zatoki szczękowe powiększają się dwu albo nawet trzykrotnie. Luźno utkana, gąbczasta kość ( budowa ta związana jest z lokalizacją, z jednej strony szczęki mają utrzymać zęby, z drugiej nie dopuścić do urazów mózgu w trakcie gryzienia twardych pokarmów) zanika też od strony wyrostka zębodołowego.
W konsekwencji z kilkunastu milimetrów kości, pozostaje ich tylko kilka. A to zbyt mało, aby utrzymać implanty. Podniesienie dna zatok szczękowych wykonuje się bardzo delikatnie, tak aby nie uszkodzić jej cienkiej ściany zbudowanej z tkanki łącznej. Następnie wprowadzamy materiał kościozastępczy szwajcarskiej firmy Geistlic i czekamy pół roku, aż nowa kość się przyjmie, stwardnieje. Wtenczas można wszczepić implanty, czyli tytanowe śruby, a na nich korony imitujące prawdziwe zęby.

Usuwanie ósemek 
Zęby mądrości nie mieszczą się czasem w łukach zębowych, powodują stłoczenie zębów, pogarszają zgryz, utrudniają mówienie i jedzenie. W Panaceum, po przeprowadzeniu analizy układu stomatognatycznego, ocenie zdjęć rentgenowskich albo tomografii komputerowej, usuwamy zęby ósme w znieczuleniu miejscowym bądź pod narkozą.

Przeszczepy dziąsła
Pokrywanie recesji. Choroby przyzębia prowadzą często do utraty dziąseł. Powstają tak zwane recesje. Leczenie zanikających dziąseł ma wymiar estetyczny i zdrowotny. Niedobory tkanek miękkich uzupełnia się przeszczepami tkanki łącznej z podniebienia. Pojedyncze cięcie prowadzi się od linii przedtrzonowców w kierunku pierwszych trzonowców. Pobrany materiał łącznotkankowy przenosimy w miejsce recesji, a niewielką ranę na podniebieniu zszywamy cienkimi jak włos nićmi.

Sterowana regeneracja tkanek 
Wraz z utratą podparcia kostnego zęby ulegają rozchwianiu i mogą wypaść. Defekty kostne można dziś odbudować techniką operacyjną zgodną z ideą sterowanej regeneracji tkanek. Dentysta układa warstwowo materiały odbudowujące tkanki twarde, następnie umieszcza błonę chroniącą nową kość przed odstępem komórek tkanki dziąsłowej. Membrana ta zanika po pół roku, pozostawiając twarde, zdrowe kości.

Kadra Panaceum jest przygotowana do wykonywania szerokiej gamy zabiegów chirurgicznych, począwszy od tych ratujących pojedyncze zęby (jak resekcje), skończywszy na skomplikowanych operacjach podnoszenia zatok szczękowych czy przeszczepów kości.

Posiadamy w pełni wyposażoną salę operacyjną. Wszystkie zabiegi wykonujemy bezboleśnie, korzystając z mikroprocesorowego urządzenia do podawania znieczuleń miejscowych, a rozległe zabiegi przeprowadzamy w narkozie.

Sukces leczenia chirurgicznego zależy od wielu czynników – kompleksowej diagnostyki, planowania leczenia, zastosowania zespołu sprawdzonych acz zindywidualizowanych procedur wykonanych w sterylnych warunkach, oraz wprawnej ręki operatora.

Nie należy jednak zapominać, że na początku i końcu tego łańcucha najważniejszy jest zawsze Człowiek, który przychodzi do nas wraz ze swoimi wątpliwościami, obawami i lękami. Zadaniem zespołu medycznego jest nie tylko perfekcyjne wykonanie operacji, ale także jego wsparcie psychiczne – swoiste leczenie duszy.

Back To Top