skip to Main Content
+48 77 474 60 56 +48 510 175 284 gabinet@panaceum.opole.pl Opole, ul. Pużaka 9 Stomatolog Opole - Dentysta Opole - Implanty Opole

ŚCIERANIE ZĘBÓW

Starcie zębów to zawsze zjawisko patologiczne. 
U człowieka nie występuje starcie fizjologiczne! Owszem, zęby zużywają się, lecz podczas prawidłowego ich używania starcie to wynosi 14 mikronów na rok. Czyli przez sto lat nie możemy bez użycia mikroskopu zobaczyć zmian na szkliwie. Jeśli pojawiają się tarczki wyświechtania, myślimy o nieprawidłowych obciążeniach.

2a_d
2b_d

Częstą przyczyną skracania się siekaczy są rozległe wypełnienia zębów bocznych, wykonane bez dbałości o ich oryginalną architekturę, czyli zbyt płaskie. Wtenczas siekaczom brakuje miejsca, zaczynają ocierać się o siebie nadmiernie i skracać. Warto zadbać o właściwy kształt trzonowców, ponieważ to one mają pracować. Zostały do tego stworzone – natura siedem milionów lat doskonaliła ich formę, aż wybrała najlepszą, z dołkami i guzkami. Takie też powinny być ich wypełnienia wykonane przez dentystę. Naprawa skróconych przednich zębów – jak w tym przypadku – polega często ich na nieinwazyjnej odbudowie kompozytami, tak dobranymi kolorystycznie, aby nie było widać linii połączenia żywicy z zębami.

Back To Top